Kąty Luteckie: Próba samobójcza przy lesie

Kąty Luteckie: Próba samobójcza przy lesie

 dniu 23 grudnia 2018 r. o godz. 15.43 zostaliśmy zadysponowani przez SK KP PSP w Strzyżowie, do przysiółku...

10 lat służby w OSP Konieczkowa

10 lat służby w OSP Konieczkowa

W dniu 7 grudnia 2018 roku nasz tabor bojowy opuścił samochód ratowniczo - gaśniczy Iveco Slrt. Przez...

Konieczkowa: Plama oleju

Konieczkowa: Plama oleju

W dniu 25 listopada 2018 r. o godz. 21.00 otrzymaliśmy zadysponowanie przez SK KP PSP w Strzyżowie do plamy...

Ćwiczenia obronne KONIECZKOWA 2016

 

W dniu 21 kwietnia na terenie miejscowości Konieczkowa odbyły się powiatowe ćwiczenia obronne „Konieczkowa 2016”. Scenariusz manewrów obejmował koordynację działań m.in. służb ratowniczych, Policji a także grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego w sytuacjach zagrożenia.

Schemat prowadzenia ćwiczeń składał się z trzech elementów pożaru fermy drobiu w Konieczkowej z katastrofą budowlaną, podłożeniu bomby w budynku Domu Ludowego w Konieczkowej oraz poszukiwania osób zaginionych po zmroku. Nasz garaż na czas prowadzenia działań został przekształcony na centrum dowodzenia prowadzonych ćwiczeń obronnych a Dom Strażaka z salą na piętrze w budynek wiejski, gdzie przebywała grupa pielgrzymów z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Wszystkie jednostki z terenu gminy Niebylec oraz jednostki systemowe KSRG z terenu powiatu zgromadziły się na placu przed budynkiem naszej remizy o godz 16:00, gdzie odbyła się odprawa. Następnie tuż po godz 17:00 wpływa zgłoszenie o pożarze fermy drobiu w Konieczkowej z informacją o jednej osobie, która zostaje uwięziona w palącym się budynku. Na miejsce zdarzenia udają się odpowiednio zastępy:

569[R]51 - OSP KSRG Konieczkowa - GBA 2,5/16 Star 244/Stolarczyk

569[R]33 - OSP KSRG Jawornik - GBA 2,5/16 Star 244/JZS

569[R]43 - OSP KSRG Niebylec - GCBA 5/35 MAN TGM 18.340/Stolarczyk

569[R]52 - OSP KSRG Lutcza - GBA 3,5/35 MAN TGM 13.290/Stolarczyk

567[R]53 - OSP Gwoźnica Górna - GBA 2,5/32 MERCEDES BENZ 1428AF 

567[R]50 - OSP Gwoździanka -GBA 3/16 Renault S110-170 4x4/Profis

OSP Blizianka - GBA 2,5/16 Star 266

Które po przyjeździe na miejsce zdarzenia przystąpiły do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, które miały na celu ochronę budynków nie objętych pożarem, prowadzenia działań w natarciu na płonący kurnik a także utrzymanie ciśnienia i podawanie wody w natarciu przez godzinę.

Okazuje się, że po przejechaniu zastępów straży pożarnej zawaleniu ulega most co uniemożliwia zaopatrywanie jednostek w wodę systemem dowożenia. Zbudowano stanowiska wodne celem zaopatrzenia zastępów na miejsce w wodę lecz okazały się one niewystarczające i do prowadzonych działań gaśniczych zostały zadysponowane kolejne jednostki OSP. W trakcie ćwiczeń strażacy w aparatach ODO znaleźli zaginioną osobę i ewakuowali ją z budynku udzielając jej kwalifikowanej pierwszej pomocy.

 

Następnie w trakcie prowadzenia działań przez OSP na terenie fermy drobiu dyżurny SKKP otrzymuje telefonicznie kolejne zgłoszenie o podłożeniu bomby w domu ludowym w Konieczkowej przez nieznane osoby, gdzie przebywają pielgrzymi, którzy zatrzymali się przed dalszym podróżowaniem na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Zadysponowano kolejne siły oraz grupę rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Przed przystąpieniem do działań ewakuowano pielgrzymów oraz osoby znajdujące się w bezpośrednim zagrożeniu.

Gdy prowadzone działania zmierzały ku końcowi, okazało się, że w grupie ewakuowanych pielgrzymów brakuje pięciu osób. Udało się nawiązać połączenie telefoniczne z jednym z zaginionych. Jak wynikało z przeprowadzonej rozmowy - po usłyszeniu, że przy domu ludowym jest ładunek wybuchowy część pielgrzymów spanikowała i uciekła do pobliskiego lasu nie znając okolicy, nie byli wstanie określić swego położenia a zbliżający się zmrok dodatkowo utrudniał zgromadzenie więcej informacji. Natychmiast podjęto poszukiwania, w które zaangażowano ok. 80 osób w tym strażaków biorących wcześniej w gaszeniu pożaru oraz policjantów. Na szczęście udało się zlokalizować zagubionych i bezpiecznie sprowadzić ich do centrum miejscowości.

 

Po zakończeniu prowadzonych działań podsumowano ćwiczenia obronne Konieczkowa 2016. Starosta Strzyżowski Robert Godek dobrze ocenił działania służb mundurowych oraz podziękował wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i sprawne przeprowadzenie ćwiczeń.

W ćwiczeniach obronnych Konieczkowa 2016 udział wzięli również:

- członkowie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego,

- funkcjonariusze Powiatowej Komendy Policji,

- strażacy jednostki ratowniczo - gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie

- jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w:

Czudcu, Konieczkowej, Niebylcu, Frysztaku, Lutczy, Jaworniku Niebyleckim, Wiśniowej,

Baryczce, Bliziance, Gwoździance, Gwoźnicy Dolnej, Gwoźnicy Górnej, Godowej Dolnej i Połomi,

- pracownicy Powiatowego Zarządu Dróg w Strzyżowie,

- ratownicy Oddziału Pomocy Doraźnej SP ZOZ w Strzyżowie,

- członkowie organizacji społeczno - wychowawczej „Strzelec" pododdziału Strzyżów.

 

 

 

 

 

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1   

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Supermarket Strażacki

Agregat Rozdzielacz do tlenoterapii masowej MULTISTAR Motopompa Subaru PTX 301 big_ea7300_p_rescue_2
preload image preload image

Agregat prądotwórczy 1-faz Benza BX-6000 EKO

Rozdzielacz do tlenoterapii masowej MULTISTAR

Motopompa Subaru PTX 301

Pilarka ratownicza MAKITA EA7900

STATYSTYKA WYJAZDÓW

Statystyka wyjazdów OSP Konieczkowa aktualna na dzień 31.12.2018r.

Wspieramy akcje

karta ratownicza

zatrzymaj się i żyj

nie jedź na kacu